• Home
  • PRESS-CENTR
  • Publications
  • Наочна демонстрація: що українські аграрії зрозуміли про себе на AGRITECHNICA-2015
Наочна демонстрація: що українські аграрії зрозуміли про себе на AGRITECHNICA-2015

Наочна демонстрація: що українські аграрії зрозуміли про себе на AGRITECHNICA-2015

Відвідавши AGRITECHNICA-2015, найбільшу в світі спеціалізовану виставку сільськогосподарської техніки в Ганновері, знадобилося більше тижня, щоб осмислити все побачене.

Звичайно, плануючи цю поїздку, я чула про масштаб заходу. Про те, що виставка проводиться раз на два роки і визначає світові тенденції розвитку галузі сільгоспмашинобудування, представляє іновації і описує перспективи агропромислового сектора. На "Агрітехніці" показують свої новинки більше 3000 експонентів, а вивчають їх 450000 відвідувачів з усього світу. Адже не дарма подія проходить під девізом: «The World's No 1».

Але всю грандіозність починаєш розуміти вже тоді, коли не можеш забронювати житло в радіусі 60-ти км від Гановера за місяць до виставки ... або тоді, коли стоїш у кілометрових пробках для в'їзду на територію експозиції.

Як же виглядала AGRITECHNICA-2015? Це величезний комплекс з більш ніж 30 павільйонами, де представлена ​​сільськогосподарська техніка, трактори, машини, знаряддя для садівництва, плодівництва, компоненти, запчастини тощо. Біля стендів можна було дізнатися всю цікаву для вас інформацію про компанію, виробника, послугу, завести хороші знайомства, а також попити пива (за що окреме спасибі німцям). Найбільший ажіотаж на виставці спостерігався в павільйонах John Deere, New Holland (3-D окуляри і презентація виду з кабіни зіграли в цьому не останню роль), Case, Claas. Але залишимо опис новинок сільськогосподарської техніки від провідних її виробників фахівцям цієї справи. Хоча знайомство з трактором Lamborghini спонукає самому стати таким фахівцем.

Яке ж місце України на AGRITECHNICA-2015? Мова зараз піде не тільки про виставкові стенди представників українських компаній, а також про інформаційні події, що проводяться в рамках виставки. Так, всім бажаючим можна було взяти участь у двох конференціях, сфокусованих на українському сільськогосподарському ринку. Цінність цих заходів - насамперед у живому спілкуванні, діалозі між українськими аграріями, аналітиками, представниками влади, з одного боку, і експертами іноземних аграрних ринків, з іншого боку. За результатами конференцій можна виділити наступні особливості ведення аграрного бізнесу в Україні:

1. Новинки сільгосптехніки практично недоступні українським аграріям. Причин цьому немало: високі ставки на кредитування в країні, девальвація національної валюти, повна відсутність дотаційних програм. Ті ж, хто зміг собі дозволити нову сільгосптехніку, стикаються з практичними проблемами в її технічному обслуговуванні. Наприклад, в Черкаській області таке обслуговування забезпечують всього 3-4 фахівці з кожної провідної марки сільгосптехніки. Цього недостатньо, внаслідок чого технічне обслуговування займає багато часу, що в сезон посадки або збору урожаю спричиняє прямі збитки. Самостійно таке обслуговування провести неможливо, оскільки нова техніка відрізняється дуже високим рівнем комп'ютеризації.

Тому цей ринок вимагає переформатування у бік розвитку продажу або оренди якісної вживаної техніки з Європи. Для порівняння, новий Claas Lexion 770 обійдеться в 350 тис. євро, а семи-восьмирічний бувший у використанні Claas Lexion 570 можна придбати за 100-120 тис. євро. Економія суттєва. На сьогодні посередниками в купівлі-продажі вжитваної техніки в Україні виступають в основному дрібні підприємці. До них безрезультативно заявляти претензії щодо якості продукції. Техніка, що поставляється, часто аварійна, з невідповідними пробігами. У зв'язку з цим, в Україні необхідно розвивати ринок продажу якісної вживаної техніки від виробника або офіційного дилера.

2. У українських аграріїв немає можливості залучати додаткове фінансування. Їм не доводиться розраховувати на пільгове кредитування, дотаційні програми і так далі. При цьому є програми ЄС, завдяки яким можна отримати фінансування на хороших умовах. Такі програми, як правило, розраховані на підприємства із земельним банком 1-5 тис. гектар. Проблема в тому, що більшість власників аграрних підприємств не знають про ці програми, не володіючи англійською мовою, вони не можуть отримати необхідну інформацію або зібрати пакет документів. У зв'язку з цим важливо сприяти інформуванню аграріїв про подібні проекти. Цим можуть займатися як органи державної влади, так і приватні профільні союзи, організації.

Саме через відсутність можливості залучати відносно дешеві фінансові ресурси, дуже важливо зберегти діючу, пільгову спрощену систему оподаткування товаровиробників. Міністр Минагрополитики Олексій Павленко розповідав учасникам конференції про те, що відміна пільгового режиму аграріям - ця вимога МВФ. Фонд не надасть кредит у розмірі 4.5 млрд. доларів в грудні цього року, якщо держава не відмінить податкові преференції аграріям. Питання стоїть ребром: або аграрії, або дефолт країни.

3. Інтерес світової спільноти до аграрного потенціалу України дуже великий. Так, у своєму виступі Держсекретар Федерального міністерства сільського господарства і продовольства Німеччини Петер Блейзер підкреслив, що саме зараз прийшов час інвестувати в Україну. Але, на мою думку, треба вже переходити від розмов про потенціал до дій для його реалізації. Хоча, безумовно, такі майданчики комунікації демонструють нові можливості за будь-яких умов ведення бізнесу.

На виставці можна було ознайомитися з продукцією/послугами українських компаній. Серед них були харківський "Завод Фрунзе", компанії Хавестер (Harvester), "Лаконіка", "Гідросила", KMZ INDUSTRIES, "Полімершпагат", RCS (Radio Communication Systems), завод "Лубнимаш", Індустріальна група УПЭК, "Завод Кобзаренка". Звичайно, не так багато, але головне - зберігати тенденцію зростання українських експонентів на виставці.

Підсумовуючи усе описане вище, переконана, що AGRITECHNICA 2017 - подія, яку повинен відвідати кожен, хто вважає себе представником аграрного бізнесу в Україні. Повірте, це відкриє для Вас нові можливості, ідеї, знайомства!